بسمه تعالی

عدم استفاده از مدیریت مناسب در امر نگهداری، زیان های جبران ناپذیری به پروژه وارد میکند که مهمترین و شاخص ترین این آسیب ها، آسیب های جانی و مالی و کاهش طول عمر پروژه می باشد  که این خسارات را می توان با مدیریت صحیح نگهداری به حداقل رساند تا به مرحله ی تعمیر نرسد و علاوه بر صرفه اقتصادی بسیار بالا، طول عمر و ایمنی پروژه ها را نیز افزایش داد.

این مهم باعث شد تا شرکت مهندسین مشاور مهاربند به مدیریت دکتر منوچهر بهرویان در جهت جلب نظر مسئولان محترم در این زمینه در صدد برگزاری اولین همایش مدیریت نگهداری پروژه های عمرانی برآید تا با معرفی راه کارهای اصولی و مدیریتی بتوان به این هدف نایل آید تا در آینده کمتر شاهد حوادث ناگوار و پرداخت هزینه های گزاف باشیم.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران نیز با در اختیار گذاشتن سالن همایش علامه طباطبایی دانشکده علوم پایه ، قدمی در رسیدن بانی این همایش به اهداف مدیریتی خود در امر نگهداری پروژه های عمرانی برداشت و در تاریخ 28/11/95، ساعت 14 اولین همایش مدیریت نگهداری پروژه های عمرانی با سخنرانی کلیدی جناب آقای دکتر منوچهر بهرویان  در خصوص  بررسی اقتصادی شیوه های مدیریتی نگهداری پروژه ها در سطح کشور شروع و با حضور سخنرانان محترم

(-  جناب آقای مهندس صومعلو-ریاست هیئت مدیره شرکت آتی ساز و معاون پیشین وزیر راه و شهر سازی:

در خصوص اهمیت و لزوم اجرای مبحث22 مقررات ملی ساختمان و پرسش از مسولان سازمان نظام مهندسی ساختمان در خصوص عدم اجرای این مبحث با وجود اینکه این مبحث ابلاغ گردیده است سخنرانی نمودند.

 • جناب آقای مهندس هوشنگ رستمیان- دبیر محترم انجمن نگهداری و تعمیرات ایران:

با به عهده داشتن ریاست سخنرانی ها، در خصوص مفاهیم پایه ای نگهداری و تعمیرات و استفاده آن در صنعت ساختمان و پروژه های عمرانی  به ویژه صنعت نفت و گاز و اهمیت نگهدار ی و تعمیرات در صرفه جویی هزینه های تعمیری صحبت کردند.

 • جناب آقای مهندس محتشم – ریس هیئت مدیره کانون صنفی انبوه سازان کشور:

از وضعیت انبوه سازی در کشور و نیز عدم لزوم تخریب ساختمان های کلنگی و جایگزینی آن با انبوه سازی بیاناتی فرمودند

 • جناب آقای دکتر یعقوبی- مدیر کل محترم امور فنی و ساختمانی معاونت عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی:

گزارش کاملی در خصوص گسترش فضاهای زیر بنایی آموزشی و همچنین فعالیت های موثر در زمینه نگهداری و تعمیرات ساختمان های تحت پوشش دانشگاه های کشور در سالهای اخیر ارائه دادند.

 • سرکار خانم مهندس رادمهر- دبیر محترم هیئت مدیره سازمان نظان مهندسی ساختمان استان تهران:

در خصوص وظایف سازمان نظام مهندسی در امر مدیریت نگهداری و تعمیرات  سخنرانی فرمودند

 • سرکار خانم دکتر شاهرخیان- عضو هیئت رییسه گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

 • ایشان در خصوص نگهداری صحیح از ساختمان های قدیمی ، فرسوده و تاریخی و قابلیت استفاده از این ساختمان ها در صورت مدیریت نگهداری مناسب سخنرانی نمودند.

 • جناب آقای مهندس محرمی- بازرس محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران:

مهندس محرمی خلاصه ای از فعالیت های بازرسی و اهمیت آن در خصوص افزایش ایمنی ساختمان ارائه دادند.

 • جناب آقای مهندس میر رضوی- مدرس و پژوهشگرمباحث حقوقی مهندسی:

ایشان در خصوص اهمیت مسئولیت  مدیر نگهداری ساختمان و آگاه ساختن مدیران نگهداری و تعمیرات از عواقب عدم اجرای قوانین و نیز چند نمونه موردی از حوادث رخ داده شده را ارائه دادند.

و نیز ارائه برترین مقالات برگزیده توسط جناب آقای مهندس طه کلانتری(کارشناس ارشد مدیریت ساخت)، سرکار خانم مهندس آرزو وفایی( دانشجوی دکتری معماری)، جناب آقای مهندس محمد رجبی (دانشجوی دکتری مدیریت ساخت)،جناب آقای مهندس آخوندی( دانشجوی دکتری مدیریت ساخت)

به مدت 5ساعت به طول انجامید.

در این همایش دو کتاب به تالیف دکتر منوچهر بهرویان در زمینه ی مدیریت نگهداری پروژه های عمرانی و مدیریت نگهداری تاسیسات ساختمانی به عنوان اولین منابع این واحد درسی برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مدیریت ساخت و پروژه و نیز مهندسان مشتاق در این زمینه رونمایی شد و در انتها از سخنرانان محترم و شرکت کنندگان در این همایش تقدیر و تشکر به عمل آمد و با اهداء لوح تقدیر و بسته های آموزشی علمی که محتوای سخنرانی ها و مجموعه مقالات ارائه شده در همایش را شامل می شد سپاسگذاری شد.

منشور اولین همایش مدیریت نگهداری پروژه های عمرانی توسط دکتر منوچهر بهرویان و اساتید برجسته کشوری به شرح زیر تصویب شد:

 • به سازمان نظام مهندسی پیشنهاد می گردد جهت ارتقاء کیفیت ساختمان ها نسبت به اجراء مبحث 22 مقررات ملی ساختمان با صدور پروانه به اشتغال با صلاحیت مدیریت نگهداری اقدام نماید.

 • پیشنهاد می شود با تشکیل یک گروه متخصص متشکل از نماینده های وزارت خانه های ذیصلاح جهت درجه بندی ساختمان ها و پروژه های عمرانی از جهات کیفیت بهره برداری مانند وضعیت سازه، امکانات ایمنی مانند آتش نشانی، آسانسور، پله های فرار ، نرده ها و … و همچنین بهداشتی و دیگر شرایط مربوطه تشکیل گردد و درجه کیفیت ساختمان ها به اطلاع عموم برسد.

 • به شرکت های بیمه پیشنهاد می گردد نرخ بیمه ها را نسبت به سابقه و درجه کیفیت به صورت شناور تعیین کنند و برای ایجاد انگیزه به پروژه های درجه بالا تخفیف های ویژه بدهند.

 • به وزارت راه و شهرسازی، نفت، صنایع و …پیشنهاد می گردد مشکلات عمرانی و ساختمانی را تعیین و جهت رفع آنها به وزارت علوم تحقیقات و فناوری و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شود تا در اختیار دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری و پژوهشگران و اساتید قرار گیرد و در واقع پژوهش ها جهت دار و هدفمند باشند.

 • به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد می گردد نسبت به تدوین مبحث مربوط به شهرسازی که از اهمیت بالایی برخوردار می باشد تدوین و به مرحله اجرا درآید.

این همایش مورد توجه و استقبال سازمان های مهم و عمرانی کشوری قرار گرفت و خواستار برگزاری همایش های سالانه با این محوریت در سطح ملی و بین المللی شدند.

 

شرکت مهندسین مشاور مهاربند